piątek, 17 lipca 2015

Ciekawostki....


W ostatnim czasie ogromne zainteresowanie wzbudził ten kwiat ......
           
           ...........bajeczne pola fioletu..............

           a do tego gdy tylko się jechało koło pól 

            cudny zapach miodowy :).....każdy kto tylko jechał zatrzymywał się i podziwiał :)

i wiecie nie jedna osoba nie wiedziała 

CO TO JEST ???????
Gdy już przekwita traci swą wyrazistość.....
W wazonie 2 tygodnie ....i ten piękny miodowy zapach.....polecam :)


......................................


Ciekawe ile z WAS znało odpowiedz :)

.............................................................................Facelia

Piękne, niebiesko-fioletowe łany facelii błękitnej (Phacelia tanacetifolia) zachwycają każdego, kto tylko ma okazję je oglądać. Kwitnące facelie przyciągają także mnóstwo owadów, z pszczołami na czele, gdyż należą do najlepszych i najbardziej cenionych roślin miododajnych. Jednak facelie błękitne to nie tylko piękne i miododajne kwiaty, ale także bardzo wartościowe rośliny poplonowe, często uprawiane na zielony nawóz.
Opis
Facelia błękitna dorasta do wysokości ok. 80-100 cm. i posiada dość szorstkie, gęsto owłosione, sztywne pędy oraz tak samo owłosione, pierzaste, jasnozielone liście. Jej niebieskofioletowe, dzwonkowate kwiaty w zależności od terminu siewu rozwijają się od czerwca do sierpnia i pozostają na roślinie przez ok. 2-4 tygodnie. Są wprawdzie niewielkie, ale zebrane w szczytowe skrętki, tworzą dość duży kwiatostan, początkowo przypominający kształtem rozwarty kielich, później „puchatą kitę” (za sprawą licznych, długich pręcików).Ostatnio byłam na giełdzie .....gdyby ktoś chciał zaglądnąć .....kilka małych filmików :)

Zaznaczam na szybko....telefonem:)

A na koniec inspirujący filmik :)


4 komentarze:

 1. Widziałam hortensje!!!:-) A tej facelii to w ogóle nie znam. Buziaki!

  OdpowiedzUsuń
 2. Facelii nie znałam. Wyglądaj rewelacyjnie. Pomyślałam, że to holenderskie pole z ich bezkresnymi łanami kwiatów. A to poplon. Kiedyś to się łubin siało, a teraz facelia ...

  OdpowiedzUsuń
 3. Kwiatka nie znałam , ale to fioletowe pole wygląda zarąbiście. Giełdy Ci trochę zazdroszcze , w mojej okolicy nie ma ja uwielbiam łazic w takich miejscach i zawsze cos tam sobie wypatrzę.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. Na kwiatach tak się znam, że stokrotki od rumianku nie odróżniam, ale ten bardzo mi się podoba, zwłaszcza całe jego pole.

  OdpowiedzUsuń